Porcuti Guinezi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Porcuti Guinezi


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Animale tinute in conditii mizerabile

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Gabriela(Admin)
Admin
Admin
Gabriela(Admin)


Mesaje : 126
Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile EmptyVin Dec 18, 2009 8:40 pm

Cati dintre noi nu au vazut animale chinuite in conditii neprielnice?
Sus In jos
https://porcutguinez.forumgratuit.ro
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)
Muchidutul


Mesaje : 82
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/11/2009

Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Re: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile EmptyVin Dec 18, 2009 8:56 pm

eu am vazut la pet shopuri..saracele erau tinuti multi intr-un spatiu mik..nu am vazut mancare sau fan si apa parca aveau dar pe terminate Sad
Sus In jos
Gabriela(Admin)
Admin
Admin
Gabriela(Admin)


Mesaje : 126
Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Re: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile EmptyVin Dec 25, 2009 4:17 pm

Dragilor...
Nici nu vreau sa imi aduc aminte,dar tin sa va povestesc deoarece este important pentru mine sa ma descarc.
Am fost cu prietena mea,fosta colega,in multe petshopuri in vedere achizitionarii unui cuib pentru pasari,intrucat este mama a doi papagali foarte frumosi(care au fost ai mei) si vrea sa ii puna la imperecheat,bineinteles,dupa o experienta dureroasa,dar din care a invatat foarte multe.
In primul(fosta piata Vitan-acum Mega Image),erau inchise usile,toata marfa adunata,si,tragic,2 zebrute si 3 perusi(bolnaviori,din ce se vedea) ramasesera acolo,probabil,lasati sa moara.
In al doilea(real-la Bobocica) apa-murdara,osul de sepie terminat,papagalii de jos erau plini de excremente de la cei "de la etaj".Printre produse aveau si ham pentru porcuti Exclamation .
In al treilea(Auchan-Titan) murdar in acvariu si la papagali aceeasi situatie ca si in real.
Mi s-a scarbit de tara aceasta,de oamenii care nu au pic de suflet pentru bietele animale,le tin in conditii insuportabile si se mai intreaba de ce nu ne ajuta Dumnezeu si pe noi.Sa lasi un animal sa moara,fara mancare si apa,nici sa nu scazi din pret...este demonic.Sper sa ne povestiti si voi din experienta voastra Sad ,macar sa stim la ce sa ne asteptam.
Sus In jos
https://porcutguinez.forumgratuit.ro
Alle
Moderator
Moderator
Alle


Mesaje : 37
Puncte : 41
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 28
Localizare : Sighet

Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Re: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile EmptyVin Dec 25, 2009 5:44 pm

Cum am mai spus si voi continua sa spun. Urasc tara asta! am avut norocul sa ies din ea si sa vad cum e altundeva si va spun sincer ca daca as avea peste 18 ani as pleca de aici cu prima ocazie. Am fost in Grecia, am vazut si un petshop, conditii bune, normale, animalele puteau trai acolo. Aici? Ce avem noi in Romania? Dezastru asta avem, animalel tinute in conditii oribile, mizere, de gradiniile zoologice nici nu mai zic ca pute de la la saracele animale ca iti rupe nasul nu alta. In Ungaria de exemplu animalele au spatiu mare, sunt hranite, nu stau un propriile fecale, nu au rani care sa nu fie tratate. De petshopurile de la noi te ingrozesti inainte sa intri in ele. La mine in oras este un bazar care vezi Doamne se numeste si petshop, animalele tinute intr`o camera de 2 pe 2 m, tot soiul de animale de la pesti la porcusori, hamsteri, broaste, canari, papagali si si mancare pentru ele. Animalele sunt inghesuite, inr`un acvariu de 20 de cm pe 15 cm stau 20 de pui de broasca testoasa, in acvarii care nu au mai mult de 60 de cm lungime si 30 latime stau cate 3-4 porcusori bineinteles nu sunt separati pe sexe, au in mijlocul acvariului un bol urias de plastic trantit acolo, logic ca fara mancare, au adapatoare plina de alge, si bineinteles ca fara apa ca doar traim in Romania de ce sa tinem animalele normal? Sa va mai spun de Realul din Baia-Mare, animalele au conditii destul de bune, inafara de porcusorii care stau cu iepurii Animale tinute in conditii mizerabile 792678 Animale tinute in conditii mizerabile 805250 ca am vazut si asa ceva, erau 3-4 porcusori cu 1-2 iepuri dar erau intr`un tarc, inauntru in magazin erau catei si pisicutele saracii stateau intr`un fel de acvarii inchise, ma mir daca aveau putintel aer, ca in magazin era o caldura ca trebuia sa intri in costum de baie nu alta. Erau porcusorii separati pe sexe din cate am vazut, doar afara din magazin unde tin custile si etc erau porcuti cu iepuri, acum nu mai sunt impreuna cu iepurii, asta a fost cam acum 3-4 luni, ultima data cand am fost nu aveau iepuri dar animalele aveau apa si mancare.
Sus In jos
http://www.betweentwotrueloves.wordpress.com
BuluC
Moderator
Moderator
BuluC


Mesaje : 53
Puncte : 62
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 28
Localizare : Ploiesti

Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Re: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile EmptyDum Ian 24, 2010 10:59 pm

Din fericire, eu nu am vazut animale chinuite in petshop-urile in care am fost, cu exceptia a 20 de papagali care erau tinuti impreuna intr-o cusca micuta. Asta nu inseamna ca nu exista cazuri si mai rele. In petshop-ul din care i-am luat pe Cratima si Buluc au numai porcuti. Sunt ingrijiti bine, au apa proaspata in fiecare zi si mancare. Din pacate, nu au fan si nici nu am vazut legume. Acolo lucreaza doua doamne foarte amabile care deja ma cunosc pe mine si pe mama si mereu ma intreaba de porcuti. Le-am intrebat daca mai aduc porcuti pe timp de iarna si mi-au spus ca nu aduc deoarece este prea frig si nu vor sa se imbolnaveasca. Chiar una dintre ele mi-a spus ca de Craciun si Anul Nou, l-a luat pe Cratima la ea acasa, ca sa nu il lase singur. Cu toate acestea, nu prea sunt multumita de conditia lui Cratima : are ghearele foarte lungi, dintii la fel din cauza ca nu a avut fan la dispozitie. Acum ca are mereu fan, si-a tocit dintii si aproape inchide gura de tot (la inceput nu putea din cauza dintilor). In legatura cu gherutele, una din vanzatoare mi-a spus ca i-a fost frica sa i le taie. In concluzie, ma bucur ca inca mai exista cativa oameni care le pasa de aceste sufletele.
Sus In jos
http://anda-sweet-litte-angel.hi5.com
Continut sponsorizat





Animale tinute in conditii mizerabile Empty
MesajSubiect: Re: Animale tinute in conditii mizerabile   Animale tinute in conditii mizerabile Empty

Sus In jos
 
Animale tinute in conditii mizerabile
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» :(Porcusorii in magazine de animale
» Porcutii in compania altor animale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Porcuti Guinezi :: Petshop-uri :: Nereguli petshop-uri-
Mergi direct la: