Porcuti Guinezi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Porcuti Guinezi


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cusca/ Locul de joaca

In jos 
+3
Crissi
Gabriela(Admin)
Gabby(Admin)
7 participanți
AutorMesaj
Gabby(Admin)
Admin
Admin
Gabby(Admin)


Mesaje : 51
Puncte : 69
Data de inscriere : 28/11/2009
Localizare : Romania

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyDum Noi 29, 2009 7:17 pm

IN cusca este bine sa avem diverse jucarii
Sa le enuntam :Tub,mini Hamac,o mini Canapeluta de odihna,o casuta din lemn sau plastic, pod din lemn etc.
De asemenea trebuie sa mai avem si Adapatoare (suport pentru apa), Suport pentru mancarica (castronel), Suport fan (iarba uscata) bounce
IN CASUTA SA NU EXISTE MATERIALE TAIOASE SAU SA CONTINA MATERIALE MICUTE CE POT FII INGHITITE SAU INHALATE!



---------------------------------
Putem face noi aceste jucarii din:
Sosete mai vechi , mai groase , mai incapatoare
un castronel pus cu fundul in sus taiat pe margine seamana cu un iglu si este perfect pentru porcutii
Ei trebuie sa aiba un locusor ferit de ochii "lumii" unde sa se simta in Siguranta
Bucatii din tevi PVC`
Pietre mai mari (pietroaie) sunt perfecte pentru vara
Mingiute
sosete vechi umplute cu fan
Mingiute ping -pong tenis
tuburi de carton ramase de la suluri de hartie igienica sau de la servetele de bucatarie

Edit Admin:Se foloseste edit,daca mai ai ceva de spus. Smile
Sus In jos
https://porcutguinez.forumgratuit.ro/
Gabriela(Admin)
Admin
Admin
Gabriela(Admin)


Mesaje : 126
Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyLun Noi 30, 2009 2:30 am

Porcusorii isi petrec majoritatea timpului in cusca,asa ca ar fi bine ca atunci cand facem o investitie,sa ne gandim in viitor.
Cusca trebuie sa fie cat mai mare posibila,cu multe locuri in care sa se ascunda si cu multe jucarii,pentru a indemna porcutul la miscare.Aceasta ar trebui sa aiba dimensiuni de cel putin un metru patrat,ca porcusorul sa se desfasoare in voie.
Nu sunt recomandate custile tip acvariu sau cele cu plastic in lateral si usita sus,deoarece nu permit o aerisire corespunzatoare in cusca,ceea ce poate duce la o boala de piele.
Cele recomandate sunt cele cu tava inalta si gratii in lateral si sus.Aceasta permite o aerisire adecvata,si ar fi perfect daca ar avea o usita in lateral si una sus,cea din lateral servind,alaturi de o scarita la iesirea intr-un spatiu amenajat pentru porcusor,iar cea de sus servind la scoaterea porcusorului din cusca de catre stapan.
Cu stima,
Site Admin.
Sus In jos
https://porcutguinez.forumgratuit.ro
Crissi
Membru VIP
Membru VIP
Crissi


Mesaje : 35
Puncte : 46
Data de inscriere : 29/11/2009
Localizare : Mioveni/Jud, Arges

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyLun Noi 30, 2009 3:59 am

Sus In jos
http://crissulici98.hi5
Alle
Moderator
Moderator
Alle


Mesaje : 37
Puncte : 41
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 28
Localizare : Sighet

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyMier Dec 02, 2009 9:04 pm

Citat :
11. Casutele cu ascunzisuri, speciale pentru porcusori si hamsteri, sunt excelente pentru a alerga si a se catara.

cum Dumnezeu sa alerge prin casutele acelea speciale pentru hamsteri?:O si inca sa le si placa:O sunt sigura ca s`ar ingorzi daca le`ai pune asa ceva in cusca. Decat sa imi traumatizez animalul mai bine ramanem la paturici si casute simple si frumoase Very Happy
Sus In jos
http://www.betweentwotrueloves.wordpress.com
BuluC
Moderator
Moderator
BuluC


Mesaje : 53
Puncte : 62
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 28
Localizare : Ploiesti

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyDum Dec 06, 2009 6:27 pm

Cateva sfaturi pentru incepatori :

1. Nu "umpleti" cusca porcusorului cu jucarii dintr-o data deoarece acestia sunt neofobi (le este frica de tot ce este nou). Acordati-le timp sa se obisnuiasca cu fiecare obiect. Dupa ce s-au acomodat cu noul obiect mai puteti pune altul.

2. Nu va asteptati ca porcusorul sa foloseasca noua jucarie din prima. Cum am spus si mai sus, asigurati-va ca le-ati acordat destul timp de acomodare.

3. Nu stati cu impresiia ca daca are jucarii, atunci porcusorul va fi fericit. Daca nu are un partener de aceasi sex, atunci cel mai bine ar fii sa ii aduceti un congener cat mai repede.
Sus In jos
http://anda-sweet-litte-angel.hi5.com
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)
Muchidutul


Mesaje : 82
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/11/2009

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyMier Dec 09, 2009 4:54 am

Alle a scris:
Citat :
11. Casutele cu ascunzisuri, speciale pentru porcusori si hamsteri, sunt excelente pentru a alerga si a se catara.

cum Dumnezeu sa alerge prin casutele acelea speciale pentru hamsteri?:O si inca sa le si placa:O sunt sigura ca s`ar ingorzi daca le`ai pune asa ceva in cusca. Decat sa imi traumatizez animalul mai bine ramanem la paturici si casute simple si frumoase Very Happy

pai au spus ca exista si pentru hamsteri si pentru porcusori de guineea Smile

Casutele cu ascunzisuri, speciale pentru porcusori si hamsteri, sunt excelente pentru a alerga si a se catara.
Sus In jos
Alle
Moderator
Moderator
Alle


Mesaje : 37
Puncte : 41
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 28
Localizare : Sighet

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyMier Dec 09, 2009 8:59 pm

uite parerea mea e ca nu e bine ca porcutul si nu e nici sanatos pentru el sa aiba in cusca jucarii pe care le au hamsteri, de exemplu roata, daca e din grilaj ei isi pot prinde piciorusele acolo, si sincera sa fiu eu nu am vazut altceva in afara de roata si tuburi pentru porcusori si hamsteri. Nu am vazut acele case plinde de tuburi si tot felul de ciudateni in care porcutul se poare rani:|
Sus In jos
http://www.betweentwotrueloves.wordpress.com
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)
Muchidutul


Mesaje : 82
Puncte : 90
Data de inscriere : 28/11/2009

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyMier Dec 09, 2009 9:29 pm

asta e adevarat ...nu trebuie roata la porcut!! Mad dar casuta cu tuneluri am vazut si eu la pet shop si era cat pentru un porcusor de guineea era mare ....si aveau si pentru hamsteri ar erau mai mici Smile mi s-au parut ok erau mari si intunecoase cum le place porcusorilor Cool
Sus In jos
Crisu(Admin)
Admin
Admin



Mesaje : 8
Puncte : 10
Data de inscriere : 28/06/2010
Localizare : Bucureşti

Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca EmptyMar Iun 29, 2010 3:03 pm

Interesant
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cusca/ Locul de joaca Empty
MesajSubiect: Re: Cusca/ Locul de joaca   Cusca/ Locul de joaca Empty

Sus In jos
 
Cusca/ Locul de joaca
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cusca porcusorului meu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Porcuti Guinezi :: Bine ati venit! :: Spatiul de viata/joaca-
Mergi direct la: